forty three kix 4 the mobile moviegoer: text to: 43549
Online Film Critics Society - 2009 premios OFCS Awards

Online Film Critics Society (OFCS)
OFCS Awards (13th)
Nominations: December 31, 2009
Awards: January 6, 2010


Below are the nominations & winners for the 13th Annual OFCS Awards.

View by Category / View by Film

Best Picture
WINNER "The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment) Kingsgate Films, First Light Production, Voltage Pictures
"Inglourious Basterds" (Weinstein Co.) A Band Apart, Zehnte Babelsberg
"A Serious Man" (Focus Features) Working Title
"Up" (Pixar Animation Studios, Walt Disney) Pixar Animation Studios
"Up in the Air" (Paramount Pictures) Montecito Picture Company

Best Director
WINNER "The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment) Kathryn Bigelow
"District 9" (Screen Gems, Sony Pictures Entertainment) Neill Blomkamp
"Avatar" (20th Century Fox) James Cameron
"A Serious Man" (Focus Features) Joel Coen and Ethan Coen
"Inglourious Basterds" (Weinstein Co.) Quentin Tarantino

Best Actor
Jeff Bridges in "Crazy Heart" (Fox Searchlight)
Sharlto Copley in "District 9" (Screen Gems, Sony Pictures Entertainment)
George Clooney in "Up in the Air" (Paramount Pictures)
Joaquin Phoenix in "Two Lovers" (Magnolia Pictures)
WINNER Jeremy Renner in "The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment)

Best Actress
WINNER Mélanie Laurent in "Inglourious Basterds" (Weinstein Co.)
Carey Mulligan in "An Education" (Sony Pictures Classics)
Gabourey Sidibe in "Precious: Based on the Novel Push by Sapphire" (Lionsgate Films)
Meryl Streep in "Julie & Julia" (Columbia Pictures)
Tilda Swinton in "Julia" (Magnolia Pictures)

Best Supporting Actor
Peter Capaldi in "In the Loop" (IFC Films)
Jackie Earle Haley in "Watchmen" (Warner Bros.)
Woody Harrelson in "The Messenger" (Oscilloscope Pictures)
Anthony Mackie in "The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment)
WINNER Christoph Waltz in "Inglourious Basterds" (Weinstein Co.)

Best Supporting Actress
Vera Farmiga in "Up in the Air" (Paramount Pictures)
Anna Kendrick in "Up in the Air" (Paramount Pictures)
Diane Kruger in "Inglourious Basterds" (Weinstein Co.)
WINNER Mo'Nique in "Precious: Based on the Novel Push by Sapphire" (Lionsgate Films)
Julianne Moore in "A Single Man" (Weinstein Co.)

Best Original Screenplay
"(500) Days of Summer" (Fox Searchlight) Scott Neustadter & Michael H. Weber
"The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment) Mark Boal
WINNER "Inglourious Basterds" (Weinstein Co.) Quentin Tarantino
"A Serious Man" (Focus Features) Joel Coen and Ethan Coen
"Up" (Pixar Animation Studios, Walt Disney) Bob Peterson

Best Adapted Screenplay
"District 9" (Screen Gems, Sony Pictures Entertainment) Neill Blomkamp & Terri Tatchell
WINNER "Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox) Wes Anderson & Noah Baumbach
"In the Loop" (IFC Films) Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci & Tony Roche
"Up in the Air" (Paramount Pictures) Jason Reitman & Sheldon Turner
"Where the Wild Things Are" (Warner Bros.) Spike Jonze & Dave Eggers

Best Cinematography
"Avatar" (20th Century Fox) Mauro Fiore
"District 9" (Screen Gems, Sony Pictures Entertainment) Trent Opaloch
"The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment) Barry Ackroyd
WINNER "Inglourious Basterds" (Weinstein Co.) Robert Richardson
"A Serious Man" (Focus Features) Roger Deakins

Best Editing
"(500) Days of Summer" (Fox Searchlight) Alan Edward Bell
"Avatar" (20th Century Fox) Steve R. Moore, John Refoua & Stephen Rivkin
"District 9" (Screen Gems, Sony Pictures Entertainment) Julian Clarke
WINNER "The Hurt Locker" (Summit Media, Summit Entertainment) Chris Innis & Bob Murawski
"Inglourious Basterds" (Weinstein Co.) Sally Menke

Best Animated Feature
"Coraline" (Focus Features) Laika
"Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox) American Empirical
"Ponyo" (Walt Disney) Studio Ghibli, Walt Disney Studios
"The Princess and the Frog" (Walt Disney) Walt Disney Animation
WINNER "Up" (Pixar Animation Studios, Walt Disney) Pixar Animation Studios

Best Foreign Film
"Broken Embraces (Los Abrazos Rotos)" (Sony Pictures Classics) Spain
"Police, Adjective" (IFC Films) Romania
"Silent Light" Mexico/France/Netherlands/Germany
"Summer Hours" (IFC Films) France
WINNER "The White Ribbon" (Sony Pictures Classics) Germany

Best Documentary
WINNER "Anvil! The Story of Anvil" (Abramorama)
"The Beaches of Agnès (Les Plages d'Agnès)"
"Capitalism: A Love Story" (Overture Films) Dog Eat Dog Films
"Food, Inc." (Magnolia Pictures)
"The Cove" (Roadside Attractions)

Best Original Score
"Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox) Alexandre Desplat
"The Informant!" (Warner Bros.) Marvin Hamlisch
"Star Trek" (Paramount Pictures) Michael Giacchino
WINNER "Up" (Pixar Animation Studios, Walt Disney) Michael Giacchino
"Where the Wild Things Are" (Warner Bros.) Carter Burwell & Karen Orzolek


2011 OFCS Awards

2010 OFCS Awards

2009 OFCS Awards

2008 OFCS Awards

2007 OFCS Awards

2006 OFCS Awards


2012 Award Guide

2011 Award Guide

2010 Award Guide

2009 Award Guide

2008 Award Guide

2007 Award Guide

2006 Award Guide


Txt this page to a friend

Home

About Us

43KIX is your local connection to Hollywood. Follow us here.